İş Yapınız Yapay Zeka ile Değişiyor

İş hayatında teknolojik cihaz ve yazılımların kullanımı, her geçen gün hayatımızı daha da kolay bir hale getiriyor. Bundan belki 5 yıl önce saatler ayırdığımız işlemleri, günümüz teknolojileri sayesinde dakikalar içerisinde gerçekleştirip, sonuçlarını değerlendiriyoruz.

Geçtiğimiz senelerde yapay zeka teknolojileriyle kazanılan iş verimliliği sayesinde, artık günlük ihtiyaçlarımızın çoğunu daha kısa sürede ve daha az çaba harcayarak elde edebiliyoruz. İhtiyaçlarımıza göre geliştirilmeye devam eden yapay zeka teknolojileri; sesli, yazılı ve görsel algılama, ses tonlama, duygu belirleme, veri otomasyonu ve daha bir çok alanda insan ihtiyaçlarını karşılayarak, hayatı daha kolay bir hale getiriyor.

Özellikle de iş hayatında yeni bir dönem başlatan yapay zeka teknolojileri; bir çok sektöre sağladığı farklı çözümlerle, markaların iş hacminin büyümesi, hata oranlarının azalması ve verinin gücüyle daha planlı ve koordine hareket etmelerini sağlıyor. Artan veri ve belirlenecek yeni ihtiyaçlarla daha da verimli çalışacağı günler pek uzak durmuyor.

Bu yazımızda yapay zeka teknolojilerinin çalışma prensipleri ve gelecekte işinize nasıl etki edebileceğinden bahsedeceğiz. Gelin sırasıyla yapay zeka yapıları ve iş hayatımızdaki yerini birlikte inceleyelim…

1. İnsan ve Makine Etkileşimi

Gün geçtikçe insanın makinelerle olan etkileşimi artıyor. Hatta insan ve makine arasında olan bu etkileşiminin daha etkili ve doğal olması için; insani özellikler makinelere entegre edilerek insancıl deneyimler oluşturuluyor. Makineler artık seslerimizi algılamalarının yanında, ses tonumuzdan duygularımızı dahi belirleyebiliyor ve oluşturdukları cevapları buna göre düzenleyip, etkileşimin daha doğal gerçekleşmesini sağlıyorlar.

Özellikle, son dönemde yapay zeka teknolojisinin büyük gelişmeler kat ettiği ‘’Chatbot Müşteri Hizmetleri’’ sektöründe yoğun olarak kullanımı, müşterilere verilen cevaplarla insanın özünü nasıl yakalayabildiğini göstermektedir. Örneğin, yeni nesil Siri’nin insan benzeri bir sesi ve diyaloglara göre değişen  bir ses tonlaması bulunmaktadır. Siri’de kullanılan bu teknoloji, kognitif alt yapısıyla duygu algılamayı destekler ve bu sayede kullanıcılar için daha doğal ve insancıl bir deneyim oluşturulur. Tıpkı Siri’de olduğu gibi; müşteri hizmetleri sektöründe, kullanıcıların sorularını yanıtlayan botlar da aynı mantıkta oluşturulmuştur.

Peki, insan ve Makine Etkileşimi işinizi nasıl etkiler?

Yapay zeka teknolojisi, sahip olduğunuz binlerce veriyi, belirlediğiniz kriterlere uygun olarak ayrıştırabilir. Bu sayede günlerinizi alacak işlemler, otomasyon ayarlarına uygun biçimde gerçekleştirecektir. Sadece bu bile büyük bir iş yükünü üzerinizden alarak, farklı alanlarda çalışmak için zaman kazanmanızı sağlar.

Yapay zekanın yapacakları sadece veri otomasyonu değildir. Karmaşık menüleri olan programları sizin için kullanabilir. Siz sadece ne istediğinizi söylersiniz, işlemi o sizin yerinize gerçekleştirir. Ayrıca üstün analiz yeteneği ile yapmış olduğunuz her işlemi belleğine kaydederek, gelecekte yapacağınız işlem sürecinde size önerilerde bulunarak en verimli çalışmayı oluşturmanıza da yardımcı olur.

Yapay zekanın günümüzde kullanıldığı 10 endüstri içeriğimizde bu yapı hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. Akıllı Süreç Otomasyonu

Yıllar ilerledikçe insanlar zamanın önemini daha fazla kavrıyor. Bu sebeple şuanda yapmış olduğu işlemleri gelecekte daha kısa sürede yapmak için yeni cihazlar buluyor, yeni yazılımlar geliştiriyor ve potansiyel bilgiden yararlanarak yeni teknolojiler oluşturuyor. Tüm bu süreç boyunca bazı işlemleri ise makinelere yaptırıp, sadece kontrol ediyor. İşte bu işlemlerin yapay zeka teknolojisi ile çalışmasına ve devamlılığını da sağlamasına ‘’Akıllı Süreç Otomasyonu’’ diyoruz.

Günümüzde Akıllı Süreç Otomasyonu ile günlük, aylık ve hatta yıllık işlemleri dahi gerçekleştirebilen yapay zeka sistemleri, doküman çevirisinden, müşteri hizmetlerine kadar bir çok sektörde insanlar için çalışıyor.

Günümüz yapay zeka teknolojilerinin alt yapısı, machine learning (makine öğrenmesi) ile çalışıyor. Yani yapay zeka sistemlerinin oluşturulabilmesi için, makinelerden beklenen tüm içeriğin insanlar tarafından oluşturulması gerekiyor.

Kısaca tüm yapay zeka sistemleri alt yapısında otomasyonu barındırıyor ve bu sayede de bu kadar hızlı cevaplar oluşturup etkileşim sağlıyorlar. Sizde iş hayatınızda, markanız için düşündüğünüz yaratıcı fikirleri daha etkili ve kısa sürede uygulamak için yapay zeka teknolojilerini kullanabilirsiniz. Bu sayede; ihtiyacınız olan verilerin otomasyonu yapay zeka tarafından sağlanırken, sizde yaratıcı fikirler oluşturarak markanıza katma değer sağlayacak zamana sahip olursunuz.

3. Gelişmiş Analitik

Yapay zekanın günümüz iş dünyasına en büyük katkısı; gelişmiş analitikler aracılığıyla verilere ulaşması, verileri işleyebilmesi ve verileri öğrenmek için makine öğrenimi (machine learning) kullanmasıdır.

Makine öğrenmesi özetle, insanlar tarafından yapılan işlemlerin yapay zeka tarafından taklit edilmesidir. Yani, insanların öncelikle gerçekleştirdiği görevler sonrasında, yazılımların insanların gerçekleştirdiği işlemleri otomatik olarak tekrarlamasıdır da diyebiliriz.

Örneğin e-mail kutunuza artık eskisi kadar çok spam görmüyorsanız bunun sebebi makine öğrenmesidir. Makine öğrenimi sayesinde, size gelen mail içeriklerinin zararlı olduğu tespit edildiği ya da sizin tarafınızdan açılmadan silindiği taktirde, yapay zeka sistemleri bu davranışınızı algılayacaktır. Tekrar benzeri mailler geldiğinde, sistem benzer içerikleri zararlı olarak kabul edecek ve bu e-mailler size ulaşmadan engellenecektir.

Gelişmiş analitik ve yapay zeka tabanlı makine öğrenmesi, verideki kalıpları kullanıcı deneyimine göre keşfetme ve değer yaratmak için belirlenmiş modelleri kullanmak ile ilgilidir. Makine öğrenmesi, şirketlerin iş operasyonlarının daha iyi planlanmasına ve müşterileri daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Bu teknoloji, iş liderlerinin, faaliyetlerini yürüttükleri kurumlara ilişkin bilgi edinmelerini sağlayarak, gelirlerini arttırmalarına, maliyetlerini azaltmalarına ve genel müşteri memnuniyetini geliştirmelerine olanak tanır. Özellikle günümüz dijital çağında, şirketler hızlı ve genellikle gerçek zamanlı olarak hareket etmektedir. Bu nedenle, etkileşimi eş zamanlı sağlama ihtiyacı duyan ve müşteri deneyimine önem veren markalar için gelişmiş analitik yapıya sahip yapay zeka sistemleri büyük önem taşımaktadır.

Yapay zeka, insanlarla diyaloga geçebilen, bilgi birikimini otomatikleştirebilen veya bilgi akışını otomatikleştirebilen bir yapıya sahiptir. Bugünün organizasyonları, yarının iş dünyasında rekabet edebilmek için tüm bunları dikkate almalı ve bilgiyi kullanarak çalışmalarını geliştirmelidir.

Yapay Zeka TR ekibi olarak iş hayatınızda başarılar dileriz.

Kaynak: 
https://www.cmswire.com/digital-workplace/how-artificial-intelligence-will-impact-the-future-of-work/İlginizi Çekebilir

Yapay Zeka ile dönüşümün neresindeyiz ?

Müşteri Deneyimini Geliştirmek için Yapay Zeka

Yapay Zekayı İşine Entegre Edecekler İçin Tavsiyeler