Perakende Sektöründe Yapay Zeka Dönüşümü (2019)

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde dijital pazarlama dünyasında oldukça büyük değişikliklerin gerçekleşmesini sağlayan yapay zeka teknolojileri, bugün birçok sektör için büyük umutlar sunmaya devam ediyor. Dijital pazarlama markası Tractica’ya göre, 2016 yılında yalnızca 643.7 milyon dolar olan küresel yapay zeka gelirleri 2025 yılında 36.8 milyar dolara yükselecek.

Bu durumun bilincinde olan ve yatırımlarının değerli bir bölümünü yapay zeka teknolojilerine yatıran şirketlerin sayısı da oldukça arttı. Çünkü yapay zeka teknolojileri müşteri deneyiminin daha sorunsuz yaşanmasını sağlıyor, masrafları azaltıyor ve deneyim sürecinin tamamını gerçek zamanlı olarak analiz etme fırsatı sunuyor. Böyle bir çözümden bahsederken bu yapıdan perakende sektörünün uzak kalmasını düşünemeyiz değil mi?

Yapay zeka ve perakendeye genel bakış

Global Market Insights’a göre, 2024 yılına kadar dünya genelinde perakende sektöründe yapılacak yatırımlar 8 milyar doları aşacak. 2019 yılında ise makine öğrenmesi, tahmine dayalı analitik ve derin öğrenme teknolojilerin geliştirilmesi, perakende sektörünün değişmesini ve markaların rekabet mücadelesinin türünü değiştirecek.

Teknolojinin oldukça geniş bir yelpaze ile katma değer sağlayabileceği perakende sektörü, önümüzdeki yıllarda daha fazla yapay zeka çözümü ile dönüşüme en yakın sektörler arasında yer alıyor.

Perakende sektörüne yapay zeka etkisi

Yapay zeka, müşteri verilerini toplayan ve tutan perakende şirketlerin kişiselleştirilmiş deneyimler sunması için mükemmel bir çözüm. Yapay zekanın topladığı veriler ile perakende firmaları, web site tasarımından sattıkları ürünlere, hedef kitle etkileşiminden paylaştıkları içeriklere kadar birçok ayrı başlığı kendi içerisinde segmente edebilir ve yapay zeka analizi ile geliştirme fırsatı yakalayabilir. Bu sayede müşterilerini daha iyi tanıma fırsatı yakalayan perakende şirketleri, müşterilerinin beklentilerini karşılayan deneyimler tasarlayabilir ve bu sayede hem markalarını hem de müşterilerini bir adım ileriye taşıyabilirler.

Gelin, şimdi 2019 yılında perakende sektöründe yapay zeka teknolojileri ile nerede karşılaşacağımıza bir göz atalım.

1. Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik)

Günümüzün en popüler çözümlerinden biri olan Augmented Reality, cihazların nesne tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntü üzerinde yer almasına verilen isimdir. Gelin şimdi, 2019’un perakende sektörü için geliştirilmiş en iyi Augmented Reality uygulamalarını inceleyelim.

2. Moda ve tekstil ürünleri için dijital raflar

Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri ile bugün tekstil alanında geleneksel mağaza deneyimi çok farklı bir boyuta taşınabilir. Dijital kabinler oluşturularak dokunmatik ekranlar üzerinde kullanıcılar diledikleri kıyafetleri giyebilir, aradıkları renkleri sorgulayabilir, hatta en kısa sürede giydikleri kıyafetleri sosyal medyada da paylaşabilir. Burada hayal gücü size kalmış; ancak sonuç olarak hem mağaza içi kıyafet deneme problemleri çözülmüş olacak, hem de kabin sıralarında bekleyen mutsuz müşterilerin beklentileri. Denemek istediğiniz kıyafeti saniyeler içerisinde üzerinizde görmek sizce de keyifli olmaz mıydı?

3. Dijital veya fiziksel mağaza asistanları

Yapay zeka, akıllı analitik ve doğal dil işleme teknolojisini kullanan perakende mağazalar, müşterilerine mağaza içerisinde anında destek sağlayabilirler. Mağazalarında bulundurdukları kiosklar, robotlar veya dokunmatik paneller aracılığı ile ürün bulmalarına, fırsat ürünlerini keşfetmelerine ve diğer sorularına cevap vererek mağaza deneyimini güçlendirebilirler.

Ayrıca yapay zeka destekli müşteri hizmetleri akıllı asistanları ile iş gücü maliyetleri düşürülebilir ve müşterilere 7/24 destek sağlayabilirler.

4. Yapay zeka destekli müşteri davranışları analizi

Görüntü algılama teknolojileri kullanılarak mağaza içerisindeki müşteri hareketlerini takip eden perakendeciler, müşteri hareketleri doğrultusunda mağaza tasarımları ve öne çıkaracakları ürünleri nerede sergileyeceklerini belirleyebilirler.

Ayrıca mağaza içi görüntü işleme ile mağaza içerisindeki hırsızlık olayları da engellenebilir ve mağaza güvenliği arttırılabilir.

5. Chatbotlar ile verimli müşteri desteği

Bugün sosyal medya ve diğer kanallarda müşteri desteği sağlayan chatbotlarla oldukça sık karşılaşıyoruz. Sohbet botları sorularımızı yanıtlıyor ve ilgili içeriklerle buluşmamıza yardımcı oluyor ve günün 24 saati etkileşime geçebiliyoruz.

Eğer siz de perakende sektöründe yer alıyor ve müşteri etkileşimini geliştirilebilir ve sürekli kılan bir yapı ile devam ettirmek istiyorsanız, kendi chatbotunuzu oluşturmalısınız.

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, ‘’Chatbot nedir? Daha da Önemlisi Nasıl Tasarlanır?’’ içeriğimize göz atabilirsiniz.

BONUS: LEVA ile İşinize Yapay Zeka Desteği!

İş dünyasında yapay zeka çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak ve Türkçe destekli sanal asistan LEVA ile tanışmak için buraya tıklayabilirsiniz.İlginizi Çekebilir

Yapay Zeka ile dönüşümün neresindeyiz ?

Müşteri Deneyimini Geliştirmek için Yapay Zeka

Yapay Zekayı İşine Entegre Edecekler İçin Tavsiyeler